Simena Antik Kenti, Kaleköy - Kekova Antalya

Etrafımızda

Likyalılar’ın ticaret limanı olan Kekova’nın Likya dilindeki adı, Dolichiste’dir. Bölgede bulunan Sıcak İskelesi’ndeki Aperlai Antik Kenti, Kaleköy’ün önünde uzanan Kekova Adası bölgeye de adını vermiştir.

7,4 kilometre uzunluğunda ve 500 metre genişliğindeki ince uzun Kekova Adası’nın bir bölümünün, 8. yüzyıldaki depremlerle çöktüğü ve sular altında kaldığı tahmin edilmektedir. Bu nedenle Kekova aynı zamanda, Batıkşehir diye adlandırılmıştır. Adasının ucunda, Tersane Koyu bulunmaktadır. Burası hem yüzmeye elverişlidir, hem de arkeolojik kalıntıların en yoğun olduğu alandır. Teknelerden inen turistleri, adada önce Bizans dönemine ait bir kilise apsisi karşılar. Kekova’nın her yeri antik kalıntılarla doludur.

Bölgedeki Sıcak İskelesi’nde bulunan Aperlai, Kaleköy’deki Simena, Üçağız’daki Theimussa ve Gökkaya Koyu’ndaki Istlada, bölgedeki diğer antik kentlerdir. Bu antik kentlerde de Helenistik ve Roma dönemine ait Likya kaya mezarları ile lahitler bulunmaktadır.

Kekova'dan Gezilecek Yerler

 

Demre

Demre ilçesi sınırları içerisinde yer alan Myra Antik Kenti, antik bir Likya kenti olup, ününü Orta Çağ boyunca sürdürmüştür. Bu ünün devam etmesinde Aziz Nikolas’ın piskoposluk yapmasının etkisi vardır. İlk olarak kaya mezarlarının üzerindeki tepede kurulmuş olan kent zamanla aşağıya doğru genişlemiştir. En ünlü yapılarından biri St. Nikolas Kilisesi (Noel Baba)’dir. Myra Antik Kenti’nden günümüze...
Continue Reading
 

Gömbe

Kaş–Kalkan–Elmalı üçgeninde kalan Yumru Dağı’nın zirvesindeki Gömbe Yaylası, Akdeniz’in yaz dönemindeki kavurucu sıcağına ve nemine dayanamayanlar için, nefis bir kaçış rotası. Bir krater gölü olan Yeşilgöl’ün buz gibi suyunda yüzebilir, Akdağ’ın tepesinden 60 metre aşağı düşen Uçarsu Şelalesi’ne yürüyerek doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.
 

Kaş

Tarihi Likya Yolu ile Karia Yolu’nun kesişim noktasında bulunan Kaş’ın bilinen en eski adı Habesos olup, en eski tarihi MÖ 2000 yıllarına Hititlere dayanır. İçinde amfi tiyatrosu, Aslan Mezarı , marinası bulunan Kaş küçük bir balıkçı kasabasıdır.
 

Saklıkent

Saklıkent Kanyo’nu, Antalya-Muğla sınırını oluşturan Eşen Çayı’nın kolu olan karaçay’ın oluşturduğu bir kanyondur. Uzunluğu yaklaşık 18km. yüksekliği ise 200 metre civarındadır. 2 metreye kadar daraldığı yerler de mevcuttur. Kanyonun keşfedilmesi ise çok yakın bir tarihte bir çobanın keçisi kaçınca onun peşine düşmesiyle olur. Bir doğa harikası olan kanyonu ziyaret edilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.
 

Üçağız

Kaş’a 36 kilometre uzaklıktaki Kekova Üçağız üç tarafı denizle çevrili koylarıyla doğal bir barınak görünümündedir. Daracık sokakları ve denizi karşılayan cephesi ile Kekova Üçağız insanı çağlar ötesi bir yolculuğa davet eder.
 

Xanthos Antik Kenti

Kınık Beldesinde yer alan şehir, Xanthos Nehri (bugün Eşen Çayı) kenarındaki ovaya hakim iki tepe üzerinde kurulmuştur. İlki Eşen Çayı’nın kenarından sarpça bir kayalık şeklinde yükselen surla çevrili Likya akropolü; ikincisi ise kuzeydeki daha yüksek ve geniş olan Roma akropolüdür. Likya Birliği’nin idari merkezi olarak nitelenen Xanthos’un ismi Likya dilinde yazılmış kitabelerde ARNNA şeklinde geçmektedir....
Continue Reading